Великодня паска: традиційний рецепт
Кухня
Інгредієнти:
Опара для дріжджового тіста:
- 1 л молока
- ~350-400 гр борошна
- 150 гр свіжих дріжджів
- 1 ч.л. цукру
Тісто:
- ~ 1,1-1,2 кг борошна
- 0,5 кг цукру
- 5 яєць
- 150-200 гр родзинок (можна замінити цуцатами та іншими сухофруктами)
- 125 гр маргарину
- 100 гр вершкового масла
- 100 мл горілки
- 80 мл рослинної олії
- 1 лимон
- 1/4 ч.л. ваніліну
Білкова глазур:
- 2 яйця (білки)
- 100 гр цукрової пудри (можна замінити цукром)
- 1 ст.л. лимонного соку
- + кондитерська посипка та прикраси для великодніх пасок
Рецепт приготування страви:
- У приміщенні, де готуються паски, не повинно бути протягів, а потрібно, щоб було тепло (в ідеалі 30С). Молоко розділити на дві рівні частини, одну з них підігріти до 35-40С. Розчинити в теплому молоці цукор і дріжджі, поставити суміш у тепле місце на 15 хвилин (близько 40С).
- Молоко, що залишилося, влити в каструлю, поставити на вогонь і довести до кипіння. Зняти каструлю з вогню і постійно помішуючи гаряче молоко, просіяти до нього борошно через сито. Заварне тісто для пасок має вийти за консистенцією як густе тісто на оладки.
- Коли тісто охолоне до трохи теплої температури (але не холодної) - з'єднати його з дріжджовим молоком і перемішати. Накрити миску рушником, поставити в тепле місце. Залишити опару для великодніх пасок підніматися на 1-2 години. Вона має збільшитися вдвічі.
- Яйця заздалегідь вийняти з холодильника і залишити в кімнатній температурі на 15-20 хвилин. Борошно для тіста просіяти через сито разом із сіллю та ваніліном, розмішати і ще раз просіяти. Масло і маргарин розтопити в одній мисці до рідкого стану, але не доводячи до кипіння.
- Збивати масляну суміш (коли вона охолоне) міксером близько 2-3 хвилин. Потім тонкою цівкою всипати цукор і збивати ще кілька хвилин. Не перестаючи збивати, вбити по одному яйця, змішуючи до однорідності після кожного разу. Збивати масляну рідину до повного розчинення цукру.
- Лимон розрізати вздовж на 4 частини й очистити від кісточок, натерти м'якоть разом зі шкіркою на тертці й додати в масляну суміш. Збивати до однорідності, тонкою цівкою влити горілку. Влити рослинну олію і розмішати.
- Родзинки/сухофрукти залити окропом і залишити на 10-15 хвилин. Якщо ви використовуєте цукати - можна просто дрібно їх порізати. Підмішати масляну суміш до дріжджової опари, що підійшла, вимішати до однорідності.
- Поступово підмішати просіяне борошно, вимішувати до однорідності. За необхідності можна додати трохи борошна, тісто має вийти дуже м'яким і "тягнутися" за ложкою. Оскільки тісто на великодні паски виходить дуже липким, його зручніше вимішувати ложкою, а не руками.
- Із родзинок злити воду і просушити серветкою, додати їх у тісто і перемішати. Накрити миску легким рушником і залишити в теплі на 1,5-2 години. Дріжджове тісто для великодньої паски має піднятися у 2-3 рази.
- Якщо ви використовуєте паперові формочки, можна нічим їх не змащувати. Бляшані або сталеві форми для паски змастити маргарином і обсипати манкою або панірувальними сухарями. Кожну форму поставити на деко і заповнити на 1/3 дріжджовим тістом.
- Залишити формочки в теплому місці на 1-2 години, тісто має піднятися до країв форми. Через зазначений час розігріти духовку до 220С. Відправити форми з тістом у розпечену духову шафу.
- Готувати великодню паску в розпеченій духовці близько 2-3 хвилин. Потім зменшити вогонь до 180С і випікати паски до готовності (близько 20-30 хвилин). Вийняти деко і залишити все остигати на 15 хвилин.
- Відокремити білки від жовтків, додати столову ложку лимонного соку і збити міксером до утворення густої піни. Тонкою цівкою всипати цукрову пудру або цукор, змішувати до стійких піків.
- Вийняти паску з форми та покрити верхівку ("шапочку") білковою глазур'ю. Одразу після цього потрібно прикрасити паску кондитерською посипкою, подрібненими цукатами, горіхами або кокосовою стружкою. Таким чином прикрасити кожну паску.
- Залишити великодні паски на півгодини до застигання глазурі. Після цього скласти всі паски в глибоку каструлю, застелену рушником і накрити кришкою. У будь-який час можна вийняти паску з каструлі та подавати її до столу.